Omítky
Vnitřní omítky a štuky, ještě bez finálního nátěru či tapety, řadíme do kategorie úprav povrchů. teoreticky jde o jakousi kosmetickou úpravu. Ovšem zdaleka to tak není. Většina povrchových úprav kromě své estetické funkce přispívá ke zpevnění a ochraně konstrukce a také k zateplení a zlepšení akumulačních schopností interiéru.
Čím kvalitněji jsme provedli vnější nosné konstrukce a vnitřní příčky, tím méně spotřebujeme materiálu při nanášení omítek - s výjimkou sádrokartonových příček a podhledů, které se pouze tmelí a zabrušují.
Ideálního stavu samozřejmě dosáhneme při použití komplexního zdícího stavebního systému, včetně vnitřních příček. Minimální nároky na množství spotřebovaného materiálu při ošetření vnitřních povrchů zdiva má pórobeton a keramické bloky, ze kterých je zdivo vystavěno suchou cestou.
Praskliny ve vnitřních omítkách?
Praskliny jsou nejčastějšími reklamacemi novostaveb. Jde o přirozené fyzikální procesy, které pokračují v následujících zhruba dvou letech po kolaudaci. Zatímco stavitelé bytů tvrdí, že se reklamacím věnují a snaží se je odstranit co nejdříve, obyvatelé bytů bývají s odstraňováním závad nespokojení. Příčinou těchto závad je neúměrný spěch všech, zejména investorů, kteří chtějí mít stavbu postavenou a chtějí ji prodat či pronajímat co nejrychleji. Objekt je často hotový i během půl roku, přitom zdivo je třeba nechat vymrznout a omítka pracuje rok. A základy domu se usazují 4 roky.